top of page
ETIČKI KODEKS CIR – INTP INSTITUTA TJELESNE PSIHOTERAPIJE

Etički kodeks javni je dokument, otvoren za stalnu reviziju i dopunu od strane Etičke komisije CIR – INTP INSTITUTA TJELESNE PSIHOTERAPIJE (u daljnjem tekstu CIR – INTP). Njegova svrha je poštovanje etičkih pravila i principa psihoterapijske struke za najviše dobro i zaštitu klijenata, edukanata te za etički odnos između kolega.

 

Preambula

 

Tjelesno orijentirani terapeut, praktičar, učitelj, trener CIR – INTP (u daljnjem tekstu Terapeut CIR – INTP) poštuje dignitet i vrijednost svakog pojedinca i teži očuvanju i zaštiti temeljnih ljudskih prava. Terapeut CIR – INTP ima zadatak širiti znanje o međusobnoj povezanosti između tjelesnog, emocionalnog i mentalnog aspekta čovjeka. Terapeut CIR – INTP poštuje kolege iz vlastite i srodnih profesija i svojom aktivnošću ne upliće se u odnose između njih i njihovih klijenata zbog osobne koristi. Svoje vještine koristi isključivo za najviše dobro svojih klijenata, a ne za iskorištavanje u svrhu vlastite sebičnosti. Terapeut CIR – INTP dužan je poštovati sve etičke standarde vezano za specifičnost tjelesno orijentirane psihoterapije, što uključuje dodir, pokret i tjelesne intervencije. U svrhu rada za najvišu dobrobit svojih klijenata, edukanata i kolega Terapeut CIR – INTP obvezuje se poštovati temeljne etičke principe CIR – INTP:

 

  • Odgovornost

  • Stručnost

  • Moralni i pravni standardi

  • Povjerljivost

  • Dobrobit klijenta

  • Korištenje tjelesnih tehnika

  • Javne objave.

Odgovornost

U pružanju usluga Terapeut CIR – INTP pridržava se najviših standarda svoje profesije. On prihvaća odgovornost za posljedice njegovog djelovanja i čini sve kako bi svoje usluge pružao na ispravan način.

 

1.a) Terapeut CIR – INTP svjestan je uloge koju nosi i da ima mogućnost utjecati na svoje klijente i studente. Stoga mora posebno paziti da ne utječe na osobne, društvene, financijske, političke sfere svoga klijenta i studenata u svrhu vlastite koristi.

1.b) Terapeut CIR – INTP mora vrlo jasno definirati uloge sa svojim klijentima i posebno izbjegavati sve odnose koji mogu dovesti do sukoba interesa.

 

1.c) Terapeut CIR – INTP ima odgovornost da spriječi iskrivljenja, zloporabu ili zatajenje svih informacija vezanih za rad CIR – INTP.

 

1.d) Kao Učitelj i trener, Terapeut CIR – INTP ima obavezu pomagati i učiti druge da iskoriste svoj potencijal i znanja u svojoj profesiji. Drži se najviših edukacijskih standarda prenoseći informacije točno i jasno.

 

1.e) Terapeut i student CIR – INTP nema pravo koristiti curriculum škole CIR – INTP i podučavati naučene tehnike u drugim školama ili organizirati vlastitu edukaciju bez dozvole i dogovora s Tomislavom Senečićem i Ninom Senečić.

 

1.f) Terapeut CIR – INTP nema pravo koristiti listu studenata, resurse i platformu CIR – INTP za osobnu korist bez prethodnog dogovora i odobrenja od Tomislava Senečića i Nine Senečić.

 

Stručnost

Očuvanje najviših standarda stručnosti obveza je svih tjelesno orijentiranih psihoterapeuta koji prolaze kroz edukaciju CIR – INTP. Pružaju usluge isključivo za ono za što su školovani i u čemu imaju stečena iskustva.

2.a) Terapeut CIR – INTP vrlo precizno prezentira vlastitu stručnost, iskustvo i edukaciju. Nije dozvoljeno prezentirati svoje usluge ako nije zadovoljio edukacijske CIR – INTP.

2.b) Terapeut CIR – INTP prepoznaje potrebu za kontinuiranim usavršavanjem i osobnim razvojem te je otvoren za nova znanja i primjenu istih te spreman za promjenu tijekom vremena.

 

2.c) Terapeut CIR – INTP dužan je pratiti stručna usavršavanja unutar CIR – INTP u primjeni metode Integrativne sržne dinamike (Integrative Core Dynamics -ICD).

 

2.d) Terapeut CIR – INTP svjestan je da osobni problemi mogu utjecati na profesionalnu izvedbu te nanijeti štetu klijentu, kolegi ili studentu. Dužan je zatražiti profesionalnu pomoć u obliku supervizije i intervizije kako bi odlučio treba li prestati, nastaviti ili smanjiti profesionalne aktivnosti do razrješenja osobne problematike.

Moralni i pravni standardi

Terapeut CIR – INTP poštuje moralne i pravne društvene standarde kao i svaki drugi pripadnik društvene zajednice. Svojim djelovanjem i ponašanjem ne smije kompromitirati ugled i vrijednosni sustav CIR – INTP, svojih kolega i tjelesno orijentirane psihoterapije.

Donošenjem ovog kodeksa, CIR – INTP prihvaća kodeks Hrvatske komore psihoterapeuta (HKTP), Europskog udruženja psihoterapeuta (EAP), Europskog udruženja tjelesno orijentiranih psihoterapeuta (EABP), EUROTAS društva za transpersonalnu psihoterapiju (ESTP) u onoj mjeri u kojoj nije u izravnoj koliziji s ovim Kodeksom.

3.a) Terapeut CIR – INTP djeluju u skladu s načelima i standardima, etičkim kodeksom i aktima EAP-a, EABP-a, HKTP-a i ESTP-a koji se odnose na praksu. Ako su europski, nacionalni, pokrajinski, organizacijski ili institucionalni zakoni, propisi ili postupci u međusobnom konfliktu, Terapeut CIR – INTP se obvezuju kodeksu i standardima CIR – INTP te, ako je moguće, djeluju u smjeru razrješavanja konflikta. Kao profesionalci, bave se razvojem takvih pravnih i kvazipravnih propisa koji najbolje služe javnom interesu i rade na promjeni postojećih propisa koji ne koriste, ili čak štete, javnom interesu.

3.b) Terapeut CIR – INTP ne angažira se niti u jednoj praksi koja je nehumana ili ilegalna te nije uključen u diskriminaciju osoba zbog rase, nacionalnosti, seksualnog ili vjerskog opredjeljenja, dobi itd.

 

3.c) U svojoj profesionalnoj ulozi izbjegava bilo kakvu aktivnost koja može povrijediti ili negirati ljudska prava klijenata, studenata ili kolega.

Povjerljivost

Primarna obaveza Terapeuta CIR – INTP je čuvati povjerljivost informacija i odnosa svojeg klijenta ili polaznika edukacije CIR – INTP. Informacije mogu otkriti drugima samo uz pristanak osobe te ih u drugim slučajevima ne smije prenositi trećim osobama osim u slučaju procjene da je osoba u opasnosti za sebe ili druge, a što predstavlja izvanrednu okolnost. Dužan je obavijestiti klijenta i/ili studenta o limitiranosti ugovora povjerljivosti. U normalnim okolnostima, pristanak za otkrivanje informacija drugima osoba treba dati u pisanom obliku.

4.a) Terapeut ili učitelj CIR – INTP, ako opisuje klinički slučaj svojeg klijenta u pisanoj ili usmenoj prezentaciji, mora imati pristanak osobe čiji slučaj opisuje.

4. b.) Terapeut CIR – INTP je upoznat s Općom uredbom o zaštiti osobnih podataka te je se pridržava u odnosu na svakog klijenta.

 

Dobrobit klijenta

Zbog asimetričnosti odnosa unutar psihoterapijskog odnosa Terapeut CIR – INTP, svjestan je pozicije percipirane moći te u tom kontekstu postupa oprezno i odgovorno. Respektira integritet i dobrobit klijenata i grupa s kojima je u profesionalnom odnosu.

 

5.a) Terapeut CIR – INTP mora biti svjestan vlastitih potreba i s time opasnosti utjecaja vis-a-vis klijenata, studenata i/ili podređenih unutar organizacije. On izbjegava iskorištavati povjerenje tih osoba. Terapeut CIR – INTP mora svjesno izbjegavati dvostruke odnose koji povećavaju rizik iskorištavanja osoba.

 

5.b) Terapeut CIR – INTP pomaže klijentu i/ili studentu da izražava potrebu za bliskošću ili distancom, poštujući njegove granice. Ne eksploatira svoj profesionalni odnos s klijentima, studentima, zaposlenicima na bilo koji način. Ne uključuje se u seksualne, ekonomske i narcističke aktivnosti i u slučaju da to klijent predlaže.

 

5.c) Terapeut CIR – INTP se slaže da je u gore navedenim slučajevima dužan uzeti superviziju.

5.d) Terapeut CIR – INTP dužan je unaprijed jasno komunicirati financijski aranžman.

 

5.e) Terapeut CIR – INTP je dužan otkazati terapijski odnos ako se pokaže da nema napretka kod klijenta i dužan je ponuditi mu alternativu.

 

Korištenje tjelesnih tehnika

Esencija rada CIR – INTP razvoj je metoda Integrativne sržne dinamike. Ta metoda pripada modalitetu tjelesno orijentirane psihoterapije. Te tehnike imaju jasnu dijagnostičku, kliničku svrhu i upotrebu. Upotreba tih tehnika zahtjeva specifičnu vještinu i etičku svjesnost te se razlikuje od drugih tehnika. Primjeri tehnika Integrativne sržne dinamike su: vježbe disanja, uzemljenje, utjelovljenje, posturalna mobilizacija, masaža, povezivanje, emocionalna ekspresija itd. Tjelesni pristup esencija je rada i edukacije u CIR – INTP pa zahtjeva da odnos s tijelom klijenta bude s poštovanjem prema tjelesnim granicama.

 

Klijenti moraju unaprijed biti obaviješteni da će u terapijski proces biti uključeno i tijelo.

 

Javne objave

Terapeut CIR – INTP prezentiraju svoj rad i nude svoje usluge na pošten i iskren način, precizno, izbjegavajući krive interpretacije, senzacionalizam, pretjerivanja i površnosti.

 

7.a) Kada se oglašava, Terapeut CIR – INTP može navesti sljedeće informacije: ime, najviše akademsko obrazovanje, akreditaciju od CIR – INTP i druge akreditacije, pripadnost tjelesno orijentiranoj asocijaciji, dodatnu edukaciju, adresu, e-mail, telefon i sve ostale informacije koje ne krše kodeks CIR – INTP, HKPT-a, EABP-a i ESTP-a.

7.b) U medijskom prostoru CIR – INTP predstavljaju Predsjednik i Dopredsjednik Udruge, koji mogu ovlastiti i druge za predstavljanje u medijskom prostoru.

Svi koji su sukladno prethodnom stavku ovlašteni za davanje informacija i predstavljanje Udruge u medijskom prostoru moraju to činiti korektno, osmišljeno, susretljivo i u dobroj namjeri, imajući u vidu ciljeve i zadaće te ugled CIR – INTP. Svi koji su sukladno prethodnom članku ovlašteni za davanje informacija i predstavljanje CIR – INTP u medijskom prostoru moraju se odgovorno ponašati pri svim istupima u javnosti i sudjelovanju u različitim javnim aktivnostima te promovirati i čuvati interese i vrijednosti CIR – INTP.

Svi postojeći i bivši članovi CIR – INTP, a posebice oni koji su ili su bili ovlašteni za davanje informacija i predstavljanje Udruge u medijskom prostoru moraju biti svjesni da u svemu što rade, pišu ili šalju javnosti mogu biti smatrani dijelom CIR – INTP. Nikome nije dopušteno iskazivanje vlastitog mišljenja ili stajališta na društvenim mrežama i/ili blogovima te drugim nositeljima javnog mišljenja, a koji bi štetili ugledu i interesima CIR – INTP.

U slučaju da postoji nedoumica hoće li izneseni stav štetiti ugledu i interesima CIR – INTP, svaki postojeći i bivši član, terapeut, praktičar, učitelj, trener CIR – INTP, a posebice oni koji su ili su bili ovlašteni za davanje informacija i predstavljanje CIR – INTP u medijskom prostoru, moraju pisanim putem tražiti otklanjanje navedene nedoumice. Ako postojeći ili bivši član, terapeut, praktičar, učitelj, trener CIR – INTP, a posebice oni koji su ili su bili ovlašteni za davanje informacija i predstavljanje iste u medijskom prostoru, bude pisanim putem obaviješten da njegov istup u medijskom prostoru narušava ili potencijalno narušava ugled i interese Udruge, dužan je odmah se suzdržati od ponavljanja takvog ili sličnog istupa u medijskom prostoru.

 

7.c) Terapeut CIR – INTP ima obavezu upozoriti druge kolege ako primijete da njihovo javno nastupanje nije u skladu s gore navedenim zahtjevima niti s istinitim informiranjem javnosti te je dužan o navedenom odmah obavijestiti CIR – INTP.

 

PRAVILNIK CIR – INTP INSTITUTA TJELESNE PSIHOTERAPIJE POVODOM PRITUŽBI I ŽALBI

 

CIR – INTP INSTITUT TJELESNE PSIHOTERAPIJE dužan je, kao i svaka članica SPUH-a i HKPT-a, donijeti pravilnik kao i informacije o protokolu podnošenja pritužbe treće strane na rad i povredu Etičkog kodeksa od strane učitelja, trenera, terapeuta, praktičara ili edukanta CIR – INTP.

 

Svrha ovog pravilnika je da osigura terapeutima, praktičarima, učiteljima i njihovim klijentima jasne informacije o procesu na koji se odnosi pritužba. Svi terapeuti, praktičari i učitelji CIR – INTP moraju se čvrsto pridržavati pravilnika njihove organizacije te odgovaraju stegovno za povredu Etičkog kodeksa CIR – INTP. Stegovno odgovaraju i edukanti koji su sklopili ugovor o edukaciji i educiraju se u programu CIR – INTP.

 

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuje se način rada Etičke komisije CIR – INTP, (u daljnjem tekstu CIR – INTP). Propisuje se postupak u slučaju pritužbe na rad člana CIR – INTP. Postupak uključuje Etičko povjerenstvo, Disciplinsko povjerenstvo i, u slučaju žalbe, Žalbeno povjerenstvo.

 

Članak 2.

 

Etičku komisiju imenuje Skupština CIR – INTP iz reda učitelja na mandat u trajanju od dvije (2) godine. Sastoji se od tri člana (3) te jednog rezervnog koji zamjenjuje redovnog člana kada postoji sukob interesa.

 

Članak 3.

 

Klijent, edukant ili njegov zakonski zastupnik, ako se radi o djeci i maloljetnim osobama, dužan je pritužbu protiv terapeuta dostaviti Etičkoj komisiji CIR – INTP. Etička komisija CIR – INTP obvezuje se da će u najkraćem mogućem vremenu obavijestiti terapeuta protiv kojega je pritužba podnesena.

 

Članak 4.

Pritužba mora biti u pisanom obliku, poslana preporučenom pošiljkom, i mora sadržavati sljedeće podatke: ime i prezime podnositelja, ime i prezime osobe protiv koje se pritužba podnosi, opis događaja, vrijeme i mjesto, povredu kodeksa i eventualne svjedoke. Pritužba se ulaže u najkraćem mogućem roku. Rok u kojem zastarijeva pravo na podnošenje pritužbe je dvije godine od događaja za koji se podnosi pritužba.

Članak 5.

Osoba protiv koje se podnosi pritužba mora biti član CIR – INTP u vrijeme nastanka pritužene povrede. Anonimni prijedlozi za pokretanje postupka neće biti razmatrani.

 

Članak 6.

 

U slučaju da Etička komisija utvrdi da je nenadležna za postupak, da je nastupila zastara ili da nema dovoljno činjenica, postupak se obustavlja. O tome se pisanim putem, preporučenom pošiljkom, obavještavaju podnositelj pritužbe i član protiv kojeg je podnesena pritužba.

U slučaju upućene pritužbe, nakon što Etička komisija procijeni da postoji osnova za procesuiranje pritužbe, predsjednik Etičke komisije osniva Disciplinsko povjerenstvo koje ima tri člana. Povjerenstvo uključuje jednog člana Etičke komisije i dva člana imenovana ad hoc. Disciplinsko povjerenstvo predaje svoje izvješće o radu Etičkoj komisiji.

 

Članak 7.

 

Disciplinsko povjerenstvo će najkasnije u roku od 15 dana od podnošenja pritužbe pokrenuti postupak utvrđivanja povrede Etičkog kodeksa CIR – INTP i neće odgađati postupak ako jedna strana ne surađuje. O podnijetoj pritužbi Disciplinsko povjerenstvo može pokrenuti dodatne radnje radi utvrđivanja činjenica, poput razgovora s osobom protiv koje je pokrenut postupak ili s drugim osobama koje mogu dati relevantne informacije.

 

Članak 8.

 

Odluku o odgovornosti donosi Disciplinsko povjerenstvo većinom glasova.

U slučaju utvrđivanja odgovornosti i prekršaja člana CIR – INTP, ovisno o utvrđenoj težini prekršaja, Disciplinsko povjerenstvo može donijeti stegovne mjere, opomene uz:

 

 - edukacijski savjet članu

 - obaveznu superviziju s izvještavanjem Etičkoj komisiji

 - privremeno isključenje iz članstva uz brisanje iz Registra CIR – INTP

 - trajno isključenje iz članstva uz brisanje iz Registra CIR – INTP.

Ako se stegovni postupak vodi protiv edukanta, mogu se izreći prve dvije mjere ili raskid Ugovora o edukaciji.

Članak 9.

 

Stegovna mjera ne može biti izrečena članu CIR – INTP ako nije bio saslušan. Iznimno mu se može dodijeliti stegovna mjera ako se ne odazove pozivu Disciplinskog povjerenstva.

 

Odluka se dostavlja preporučenom pošiljkom, na adresu iz pritužbe za podnositelja, odnosno na adresu iz Registra za prituženog člana.

 

Član protiv kojeg je izrečena stegovna mjera ima pravo na žalbu u roku od 15 dana od primitka odluke Disciplinskog povjerenstva.

 

Osoba koja je podnijela pritužbu na postupanje člana CIR – INTP ima pravo na žalbu u roku od 15 dana od primitka odluke Disciplinskog povjerenstva.

 

Članak 10.

 

O žalbama uloženim na odluke Disciplinskog povjerenstva odlučuje Žalbeno povjerenstvo.

 

Žalbeno povjerenstvo sastoji se od 3 člana koje imenuje Etička komisija. Jedan član povjerenstva je član Etičke komisije koji prethodno nije bio uključen u rad Disciplinskog povjerenstva koji je proveo postupak za koji je uložena žalba. Druga 2 člana imenuju se ad hoc.

 

Članak 11.

 

Podnositelj žalbe dužan je podnijeti jasne i opravdane razloge koji podržavaju jedan ili oba sljedeća kriterija:

 - da je ishod pritužbe neprimjeren situaciji,

 - da nije poštovan postupak te je na taj način prejudiciran ishod.

 

Članak 12.

 

Disciplinsko povjerenstvo dužno je Žalbenom povjerenstvu dostaviti sve materijale korištene u postupku donošenja odluke o pritužbi.

 

Žalbeno povjerenstvo može uključene strane pozvati na sastanak.

 

Žalbeni postupak treba se završiti u roku od trideset (30) dana od dana primitka žalbe.

 

Članak 13.

 

Žalbeno povjerenstvo, nakon razmatranja dokumentacije te eventualnog sastanka sa stranama u postupku, može odlučiti:

 

 - da se slaže s odlukom Disciplinskog povjerenstva

 - da se ne slaže s odlukom Disciplinskog povjerenstva i obrazlaže postoji li povreda postupka i/ili su donesene mjere neprimjerene.

 

 - U slučaju povrede postupka, provodi se ponovo dio postupka koji nije bio sukladan postupku koji je propisan ovim Pravilnikom. U slučaju da žalbeno povjerenstvo odluči da su izrečene mjere neprimjerene, donosi novu odluku o mjerama s obrazloženjem.

Članak 14.

Odluka Žalbenog povjerenstva dostavlja se stranama u postupku i Etičkoj komisiji u roku od osam (8) dana od donošenja odluke, preporučenom pošiljkom.

 

Odluka Žalbenog povjerenstva je konačna i obvezujuća za obje strane.

bottom of page