top of page
04_edited.jpg
Metodologija programa osobnog razvoja i terapijskog rada

Trening program nudi suvremena znanja i metodologiju rada iz područja tjelesno orijentirane psihoterapije i neuroznanosti, senzimotorne psihoterapije, interpersonalne neurobiologije, teorije regulacije, kliničke psihologije (rani razvoj djeteta), psihodinamike i objektnih relacija, integracije tijela i psihodinamike, posturalne organizacije, specifične metodologije rada s ranorazvojnom traumom, razumijevanja i rada s neurozama, sistemskih konstelacija, dubinske analize snova i rada s imaginacijom (prema C. G. Jungu), transpersonalne psihoterapije. Polaznici terapijskog rada usvajaju metodologiju i strukturalni rad s disanjem i regulacijom autonomnog živčanog sustava (licenciran od GPBA).

Metodologija uključuje i niz praksi utemeljenih na utjelovljenju, resursiranju i mindfulnesu od kojih je jedna od značajnijih metoda svjesnog pokreta i plesa Open Floor. Transpersonalni (nadosobni), integrativni aspekt našeg pristupa inspiriran je između ostalog pristupima Pathworka (transpersonalne psihologije), Core energetike, jungijanske analitičke psihologije i teorija ljudske svijesti (K. Wilber).

 

Dominantna orijentacija CIR INTP edukacije je na tehnikama učenja koje osim mentalnog, uključuju duboko iskustveno, emocionalno i tjelesno učenje, a teorijski dio nastave praćen je praktičnim vježbama, (po modalitetu integrativne sržne i razvojne dinamike ICDD - integrativne razvojne dinamike (IRD).

 

Edukacija je namijenjena odraslim osobama zainteresiranima za osobni razvoj i psihoterapijski rad uz stručno i profesionalno vodstvo.

O NAŠOJ METODI

 

IRD (Integrativna razvojna dinamika) je metoda koja je razvijena u CIR INTP-u  te se bazira na neorajhijanskom pristupu, te je osuvremnenjena i obogaćena integracijom psihodinamike i neuroznanosti, specifičnom metodologijom rada s ranom povredom, metodama bioenergetike (A. Lowen), uzemljene transpersonalne psihoterapije, metodama svjesnog pokreta i plesa, plesnom terapijom, terapijskim disanjem, te tehnikama meditacije i mindfulness-a.

Koristeći metode koje proistječu iz tjelesno orijentirane psihoterapije fokus stavljamo na tijelo. Na taj način emocionalni i psihološki procesi bivaju cjeloviti, a razine na kojima pristupamo osobi međusobno se podržavaju i nadopunjuju. Uz navedeno, cijeli psihološki proces pratimo kroz okvire teorije objektnih odnosa i teorije privrženosti, mapu predosobnog, osobnog inadosobnog te u skladu s najnovijim otkrićima u području neuropsihologije.

Principi i tehnike rada različiti su za različite strukture klijenata. Rad sa zastojima koji su nastali u ranijim razvojnim fazama usmjeren je ka dovršavanju dijelova psihofizičke strukture. Dovršava se osjećaj sebe, osjećaj tijela, te se gradi kapacitet za osjećanje više osjećaja I njihovog intenziteta. S druge strane rad sa zastojima koji su nastali kasnije usmjeren je više na rad sa blokovima i mišićnim oklopom koji priječi slobodan protok potisnutih impulsa. U praktičnom smislu to znači da nagonske impulse, osjećajne i misaone procese povezujemo sa disanjem, glasom i pokretima tijela kako bi klijentu pomogli da se poveže s autentičnim izražavanjem i otvaranjem prema stvarnim ranjivim potrebama. Koristeći pokrete tijela klijentu omogućavamo da se oslobodi napetosti te mu pomažemo da se poveže i prihvati otcijepljene emocionalne aspekte. Cilj ovog aspekta rada je pomoći klijentu da se vrati svojim stvarnim impulsima i potrebama te da postepeno nađe odrasli način da ih zadovolji u vlastitom svakodnevnom životu.

U radu s traumom radimo različitim tehnikama koje traumatskoj energiji omogućavaju otpuštanje iz tijela i živčanog ustava. Ako se radi o interpersonalnoj, ranorazvojnoj traumi ovaj proces bit će kataliziran principima uzemljenja i utjelovljenja te građenja osjećaja sigurnosti u tijelu koji je izostao ili je oštećen traumatizacijom.

Prilikom otvaranja protoka u tijelu događa se slobodniji i spontaniji tok energije kroz tijelo, što također prati spontana promjena disanja koje postaje dublje, slobodnije I šire. Tehnikama disanja oslobađa se dijafragma i ostali mišići koji sudjeluju u disanju, što otvara emocionalnu bol, a naknadno i užitak koji se prirodno pojavljuje kada su tijelo i živčani sustav umireni i sigurni. Glas je također važan aspekt jer nam pomaže da otvorimo protok energije i emocija kroz tijelo te oslobađa disanje. Uz pokret, disanje i glas koristimo i usmjeravanje namjere.

Naglasak stavljamo na rad s prepoznavanjem, izražavanjem, prihvaćanjem i pročišćenjem negativne namjere. Na taj način potičemo klijente i polaznike naših programa da svjesno biraju pozitivnu namjeru pri ostvarenju svojih životnih ciljeva. Transpersonalni rast moguć je jedino kroz transformaciju, što onda otvara prostor za stvarnu transcendenciju.

bottom of page